20.03.2016 | Ondřej Dlask | Zápas

Varnsdorf dokázal zvládnout bitvu s Olomoucí, díky čtyřem trefám opustil poslední pozici

Varnsdorf – Utkání mezi Varnsdorfem a "B" týmem Olomouce se rozhodně neřadilo mezi šlágr kola. V obou případech se totiž jedná o týmy z chvostu tabulky, které v dosavadním průběhu soutěže nasbíraly 14, respektive 16 bodů. Na severu Čech však bylo vidět hned šest branek, a diváci se tak během utkání bavili. Nakonec měli i radost, hráči domácího celku totiž dokázali zvítězit 4:2.
Statistiky
Branky: 58. a 78. Durdević, 17. Mehanović, 36. Martan – 29. Buchvaldek, 40. Texl.
Rozhodčí: Dresler – Boček, Arnošt.
ŽK: Mehanović, Schubert – Hýbl, Texl.
Diváci: 520.
Sestavy
Porcal – Filip, Neuberg, Zbrožek, Tvaroha – Martan, Durdević (81. Rudnytskyy), Mehanović (78. Houser), Knejzlík, Daníček (85. Jurča) – Schubert
Spurný – Texl, Jemelka, Rajnoch, Štěrba, Hýbl – Zato, Kalvach, Buchvaldek, Štěpán (69. Rolinc) – Yunis
Diváci: 520

Komentář

Ač se rtuť na teploměru pohybovala blízko nuly, do hlediště varnsdorfského stadiónu si našlo cestu přes pět set diváků, kteří viděli důležitou a zajímavou podívanou v boji o záchranu. Hned v úvodu utkání se mohl prosadit hostující Buchvaldek. Po rychle zahraném autovém vhazování se olomoucký záložník prosmýkl s míčem na kopačkách skrz stojící domácí obranu a v souboji jeden na jednoho proti Porcalovi zvolil sílu před technikou. Domácí gólman však dobře vyběhl a míč stačil vyrazit. O necelých deset minut později zahrávali Severočeši dva rohové kopy. Po tom druhém se k hlavičce dostal Mirzad Mehanović a svou střelu nasměřoval k tyči, od které se míč odrazil do sítě za bezradného Spurného – 1:0.

V 29. minutě poslal jeden z domácích obránců malou domů Porcalovi. I přes relativně hodně času domácí kapitán zaváhal a po jeho rozehrávce se míče zmocnil aktivní Lukáš Buchvaldek. Rychlou kličkou se dostal přes obránce a zakončením k pravé tyči nedal Porcalovi šanci - 1:1.

Ve 36. minutě se blýskli parádní fotbalovou akcí Severočeši. Jmenovitě to byli Martan s Mehanovićem, kteří zvedli diváky ze sedadel. Prvně jmenovaný přešel přes půlku hřiště do rychlého protiútoku a milimetrově přesnou přihrávkou našel bosenského spoluhráče. Už to vypadalo, že Mehanović bude zakončovat, svou chytrostí však přelstil nejednoho obránce, ale hlavně i brankáře Spurného. Rychlým centrem přihrál zpět Ladislavu Martanovi , který se mezitím přemístil do vápna. Varnsdorfský střelec se posléze s míčem nemazlil a tvrdou střelou poslal svůj tým do vedení.

Gólové hody ale v první půli pokračovaly. Necelých pět minut po obdržené brance se po pravé straně hřiště na hranici ofsajdového postavení dostal k míči Štěpán, který sprintoval podél postranní čáry. Centrem přes celou šířku hřiště našel jednoho ze svých spoluhráčů, jenž dokázal sklepnout míč na kopačky Jiřího Texla. Posledně jmenovaný se protáhl kolem dvou obránců a ranou do protipohybu domácího gólmana opět srovnal stav zápasu. Na konci druhého poločasu mohli diváci ještě vidět zakončení Durdeviće. Hostující gólman s jeho pokusem ale větší problémy neměl.

Na začátku druhé půle se dvakrát zažlutilo. Nejprve viděl kartu Mehanović a o šest minut později Schubert. To ale nebránilo Fahrudinu Durdevićovi, aby poslal z nenadání Varnsdorfské do vedení. Po nenápadně vyhlížející akci se makedonský útočník ve službách Slovanu parádně trefil z hranice vápna a na ukazateli stavu svítilo 3:2. Kvalita hry se postupně snižovala a k vidění byly spíše odkopy, než-li fotbalové akce, které by lichotily oku.

Varnsdorfští nicméně vyčkávali na chybu soupeře, který se postupem času musel více a více tlačit do útoku. Ta přišla a bravurně ji potrestal Fahrudin Durdević. Po ne zcela ideální rozehrávce jednoho z obránců Sigmy se míče zmocnil výše jmenovaný Durdević. Dvěma kroky si palebnou pozici ještě vylepšil a dělovkou směřující pod břevno olomoucké brány zhasl naděje Hanáků na bodový zisk.

V 87. minutě mohl po Martanově centru přidat již pátou branku do sítě hostí střídající Rudnytskyy. Ani napodruhé však nedokázal Spurného překonat, a stav byl tak neměnný. Minutu před koncem se do vyložené brankové příležitosti dostal Jurča. Z naprosté blízkosti ale dokázal přestřelit bránu a varnsdorfské ochozy tak pověstného „bůra“ neviděly.

Severočeši tak zvládli veledůležité utkání o záchranu ve Fotbalové národní lize a po zisku tří bodů se posunuli ze sestupových příček. Na ně naopak spadla olomoucká sigma, která v nedělním utkání vyšla bodově naprázdno.